45 Günde Elektronik Sınav ile Ehliyet Alabilirsiniz.

Elektronik ehliyet sınavı için randevu alınmaktadır. Merkezi sınav gibi aylarca beklemeye gerek yoktur. Eğer kursiyer sınavdan başarısız olursa yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra e-sınava girebilmek için randevu alabiliyor.
DETAYLI BİLGİ

A Sınıfı Ehliyet Belgeleri

A Sınıfı ehliyet belgelerinin tümü için burada bilgi bulabilirsiniz.Diğer soru ve sorunlarınız için bizim iletişime geçebilirsiniz.

Yeni ehliyet sınıflarında dikkat çeken en büyük yeniliklerin başında ek yükler için düzenleme geliyor diyebiliriz.Belli sınıflar çerçevesinde takılacak römorklara göre ehliyet sınıf değişkenlik gösterebiliyor.Bu kadar fazla ehliyet sınıfının olmasının temelini bu madde oluşturuyor.

Bazı ehliyet sınıflarında yaş sınırı değiştirilmiş olup bazı ehliyet sınıflarında ise deneyim şartı aranmaktadır.

A1 Sınıfı Ehliyet Belgesi

A1 sınıfı sürücü belgesi nedir?
2 tekerlekli için silindir hacmi 125 santimetre küpü geçmeyen , güç olarak 11 kv sınır değerini aşmayan. 3 tekerlekli için 16 kv sınır değerini aşmayan araçları kullanabilmeniz için gerekli olan sürücü belgesi sınıfıdır.
A1 sınıfının yaş sınırı kaçtır ?
Yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir.
A1 sürücü belgesine sahip olanlar M sınıfına giren araçları da kullanabilir mi ?
Evet kullanabilir.

A2 Sınıfı Ehliyet Belgesi

A2 sınıfı sürücü belgesi nedir?
2 tekerlikli motosikletler için:Güç sınırı 35 kv(kilovat) olan.Kv/kg oranı 0,2 değerini geçmeyen sepetli veya sepetsiz olan araçları ,3 Tekerlikli motosikletler için:Güç sınırı 15 kv olan araç tiplerini kullanabilmek için gerekli olan sürücü belgesi sınıfıdır. sınıfıdır
A2 sınıfının yaş sınırı kaçtır ?
Yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir.
A2 sınıfı sürücü belgesi olanlar M ve A1 sınıfını kapsayan araçları da kullanabilir mi ?
Evet kullanabilir.

A Sınıfı Ehliyet Belgesi

A sınıfı sürücü belgesi nedir?
Güç sınırı 35 kv(kilovat) üstü olan motosikletleri kullanacaklara verilir. Güç, ağırlık oranı 0,2'yi geçen motosikletler A sınıfına girer. Sepetli veya sepetsiz olabilir. 3 tekerlikli olup gücü 35 kv(kilovat) aşan motosiklet türleri için de geçerlidir.
A sınıfının yaş sınırı kaçtır ?
A sınıfında iki tekerlekli için yaş sınırı 20 olup 3 tekerlekli için 21'dir.A sınıfı belge alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı deneyimlerinin olması gerekmektedir. Fakat 24 yaşını doldurmuş bir kişi koşulsuz olarak bu ehliyet sınıfı için başvuruda bulunabilir.
A Ehliyet sınıfı hangi araçları kullanabilir ?
M, A1 ve A2 sınıfı araçları kullanabildikleri için her türlü motosiklet ve MOPED’leri kullanabilir. En avantajlı ehliyet sınıfı budur.
Motosiklet ve Moped'lerin Silindir hacmi, Güç, Ağırlık ve Gücün ağırlığına oranına bakmak istiyorsanız ilgilendiğiniz aracın ürün sayfasında bu değerleri görebilirsiniz. Silindir hacmi cc olarak verilmektedir. Güç değeri kv olarak verilen bir değerdir. Ağırlık kg olarak verilmektedir. Bazı firmalar gücün ağırlığa oranını vermemektedir. Bu durumda Mevcut gücü/ağırlığa bölerseniz sonuç çıkar. Bunun yanında motorların ruhsatlarında bu değerler kalem kalem yazmaktadır. Buradan yola çıkarak da hangi motorun hangi sınıfa girdiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan B Sınıfı Ehliyet Belgeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.