45 Günde Elektronik Sınav ile Ehliyet Alabilirsiniz.

Elektronik ehliyet sınavı için randevu alınmaktadır. Merkezi sınav gibi aylarca beklemeye gerek yoktur. Eğer kursiyer sınavdan başarısız olursa yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra e-sınava girebilmek için randevu alabiliyor.
DETAYLI BİLGİ

B Sınıfı Ehliyet Belgeleri

Kayıt yaptıran adaylar belirlenen tarihlerde “Trafik, Araç Tekniği ve İlk Yardım” konularında teorik eğitim alırlar (Eğitim tarihlerini öğrenmek için kursu arayınız).

  • Hafta sonu 10:00 – 14:00 saatleri arasında (2 hafta)
  • Hafta içi 18:00 – 20:00 saatleri arası (1 hafta)

Teorik eğitim tamamlandıktan sonra uygulama aşamasına geçilir. Adaylar öncelikle simülatörde “Temel Sürüş Becerileri” kazandırma eğitimine alınır. Uygulama eğitimleri birebir, randevulu olarak yapılmaktadır. Adaylar istedikleri gün ve saatlerde randevu alabilirler.Adaylar yönetmelikte belirtildiği gibi toplamda 16 derslik uygulama eğitimi alırlar. Eğitimini tamamlayan adaylar kendini yetersiz hissetmesi durumunda dilediği kadar ek ders alabilir.

Gerekli Belgeler;

  • 1 adet fotoğraf (Biometrik)
  • Diploma veya öğrenim belgesi fotokopisi
  • Ehliyet için Sağlık Raporu (2 fotoğraf – anlaşmalı polikliniğimiz vardır)

Tüm B sınıfı ehliyet çeşitleri hakkında detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle tüm ehliyet sınıfları değişti.2015 yılında 8 olan ehliyet sınıfları sayısı 18’e yükseltildi.2017 yılında ehliyet sınıfları nda herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

Yeni ehliyet sınıflarında dikkat çeken en büyük yeniliklerin başında ek yükler için düzenleme geliyor diyebiliriz.Belli sınıflar çerçevesinde takılacak römorklara göre ehliyet sınıf değişkenlik gösterebiliyor.Bu kadar fazla ehliyet sınıfının olmasının temelini bu madde oluşturuyor.

B1 Sınıfı Ehliyet

B1 sınıfı sürücü belgesi nedir?
Normal B grubuyla karıştırılmamalıdır. Motor gücü 15 kv’yi geçmeyen ve ağırlığı 400 kg’dan fazla olmayan dört tekerlikli motosikletleri kullanacaklara verilir. Yük taşımacılığında kullanılması durumunda net ağırlığı 550 kg’ı aşmayan dört tekerlikli motosikletleri kapsar. Elektrik ile çalışanlarda kg hesabında bataryalar dahil edilmez.
B1 sınıfının yaş sınırı kaçtır ?
B1 sınıfının yaş sınırı 16'dır.
B1 sınıfı hangi araçları kullanabilir.
Sadece M sınıfı sürücü belgesiyle kullanılabilecek araçları kullanabilir.

B Sınıfı Ehliyet

B sınıfı sürücü belgesi nedir?
Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. 2016 Yılı itibariyle B sınıfına başvuru yapanlar ne yazık ki artık minibüs kullanamayacak. Minibüs için önce B grubu ehliyet alıp sonra D1 sınıfı için başvuru da bulunmaları gerekecek. Alt kısımda D1 sınıfı ehliyet ile ilgili bilgi verilmiştir.
B sınıfının yaş sınırı kaçtır ?
Yaş sınırı 18’dir.
B sınıfı hangi araçları kullanabilir ?
M, B1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler. Motor bisiklet, 4 tekerlik motosiklet ve traktör kullanabilirler. Azami yüklü ağırlığı 4.250 kg olan birleşik araçları kullanabilirler.
Ehliyetini 2016 yılından önce alan sürücüler otomatik veya manuel araç kullanabiliyor. Fakat 2016 yılı itibariyle sürücü adayları istemeleri halinde otomatik vitesli araç kullanabilmek için sürücü kursuna başvuru yapabilir. Otomatik vites için ayrı bir sınıf yoktur.Sınava otamatik vitesli araçla girer ve başarılı olursa ehliyet belgesinde otomatik vitesli araç kullanabilir yazacaktır. Belirtmekte fayda var bu şekilde ehliyet  belgesi alan kişiler manuel araç kullanamazlar.

BE Sınıfı Ehliyet

BE sınıf sürücü belgesi nedir?
B sınıfı sürücü belge ile kullanılan araçlarda römorklu yük taşımacılığı yapanlara verilir. Römork veya yarı römorkun yüklü ağırlığının 3.500 kg’ı geçmemesi esastır.
BE sınıfı ehliyet için yaş sınırı nedir ?
Yaş sınırı 18 olarak belirlemiştir.
BE sınıfı hangi araçları kullanabilir ?
M, B1, B ve F sınıfı araçları kullanabilirler.
BE sınıfı için kimler başvurabilir
B grubu ehliyeti olmayan BE grubuna başvuramaz. B ve BE grubunun yaş sınırı aynı. Bu durumda B aldıktan hemen sonra BE alınabilir. Çünkü yönetmelikte belli bir zaman “deneyim gerekiyor” şartı koşulmamıştır.

Bir önceki yazımız olan D Sınıfı Ehliyet Belgeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.