45 Günde Elektronik Sınav ile Ehliyet Alabilirsiniz.

Elektronik ehliyet sınavı için randevu alınmaktadır. Merkezi sınav gibi aylarca beklemeye gerek yoktur. Eğer kursiyer sınavdan başarısız olursa yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra e-sınava girebilmek için randevu alabiliyor.
DETAYLI BİLGİ

D Sınıfı Ehliyet Belgeleri

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle tüm ehliyet sınıfları değişti.2015 yılında 8 olan ehliyet sınıfları sayısı 18’e yükseltildi.2017 yılında ehliyet sınıfları nda herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

Yeni ehliyet sınıflarında dikkat çeken en büyük yeniliklerin başında ek yükler için düzenleme geliyor diyebiliriz.Belli sınıflar çerçevesinde takılacak römorklara göre ehliyet sınıf değişkenlik gösterebiliyor.Bu kadar fazla ehliyet sınıfının olmasının temelini bu madde oluşturuyor.

D1 Sınıfı Ehliyet

D1 sınıf sürücü belgesi nedir?
Minibüs kullanacakların alması gereken ehliyet sınıfıdır.Araçların 16+1 kişi yolcu sınırı vardır.
D1 Sınıfı için yaş sınırı kaçtır ?
Yaş sınırı 21’dir
Deneyim şartı varmıdır ?
Evet , en az B grubu ehliyet olması gerekmektedir.
D1 sınıfı hangi araçları kullanabilir ?
M, B, B1 ve F sınıfı dahilindeki araçları kullanabilirler.

D1E Sınıfı Ehliyet

D1E sınıf sürücü belgesi nedir?
Araçların 16+1 kişi yolcu sınırı vardır. D1’den farkı, minibüslerin 750 KG’ı geçen römorkları varsa bu ehliyet sınıfını almak gerekir.
D1E sınıfı yaş sınır ve kullanabilceği araçlar nedir ?
Yaş sınırı 21’dir ve en az D1 grubu ehliyet olması gerekmektedir.M, B, B1,BE D1 ve F sınıfı dahilindeki araçları kullanabilirler.

D Sınıfı Ehliyet

D sınıf sürücü belgesi nedir?
Otobüs kullanabilmek için gerekli olan ehliyet sınıfıdır. Yaş sınırı 24’dür ve en az B grubu ehliyet olması gerekmektedir. M, B, B1, D1 ve F sınıfı dahilindeki araçları kullanabilirler.

DE Sınıfı Ehliyet

DE sınıf sürücü belgesi nedir? DE için yaş sınırı kaçtır?
D sınıfından farkı, otobüslerin 750 KG’ı geçen römorkları varsa bu ehliyet sınıfını almak gerekir. Yaş sınırı 24’dür ve en az D grubu ehliyet olması gerekmektedir.M, B, B1,BE, D, D1, D1E ve F sınıfı dahilindeki araçları kullanabilirler

Bir önceki yazımız olan M Sınıfı Ehliyet Belgesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.