45 Günde Elektronik Sınav ile Ehliyet Alabilirsiniz.

Elektronik ehliyet sınavı için randevu alınmaktadır. Merkezi sınav gibi aylarca beklemeye gerek yoktur. Eğer kursiyer sınavdan başarısız olursa yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra e-sınava girebilmek için randevu alabiliyor.
DETAYLI BİLGİ

Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama

ehliyet sınav puanı hesaplama

Ehliyet sınavı puanı nasıl hesaplanır?

Kursiyerlerimizin sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilecek, yanlış cevaplar dikkate alınmayacak, tespit edilen doğru cevap sayıları ile 100 puan üzerinden hesaplama yapılacaktır. Merkezi sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahip olacak sınavdan 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılacaktır. Hesaplama.Net ehliyet sınavı puan hesaplama aracıyla kolaylıkla ehliyet sınav puanınızı ve sınav sonucunuzu hesaplayabilirsiniz.

Ehliyet sınavında kaç soru soruluyor?

Ehliyet sınavlarında sürücü adaylarına toplam 50 soru sorulmaktadır. 2020 senesinde 50 soru olarak devam etmektedir. Alan bazında ehliyet sınavında toplam:

12 İlk yardım,
23 Trafik,
6 Trafik adabı
9 Motor sorusu sorulmaktadır.
Ehliyet sınavında yanlış yapma sayısı kaçtır? 3 Yanlış bir doğruyu götürmez.

Ehliyet sınavından geçebilmek için baraj puan 70’miştir. Her sorunun puansal değeri 2’dir. Bu sebeple 50 soru üzerinden değerlendirmeye giren sürücü adaylarının en az 35 doğru cevabının olması başarılı olmak için yeterlidir. Hemen akla şu soru gelmektedir. Yanlışlar doğru cevapları götürüyor mu? Hayır ehliyet sınavı bağıl değerlendirme olmayan net bir sınav olduğu için ÖSYM ve diğer merkezi sınavlar gibi adaylar birbirleriyle değil yalnızca kendileri ile yarışmaktadır. Bu sebeple sınav puanı bulurken yalnızca doğru cevap sayısına bakılır. Yanlışlar doğru cevapları etkilemez.

Ehliyet sınavında baraj puanı kaçtır? Kaç puanla geçilir?

Elektronik sınavdan ve diğer merkezi ehliyet sınavından başarılı olabilmek için en az 35 doğru cevap vererek 70 puan almak gerekir. 68 alan bir aday ne yazik ki sınavdan başarısız olur. Elektronik ehliyet sınavının en büyük farkı ise genel sınavlar Türkiye genelinde okullarda gerçekleştirilirken elektronik ehliyet sınavları merkez olarak belirlenen yerlerde elektronik cihazlar yapılmaktadır. Merkezi sınavlarda ehliyet sınavının açıklanma süreci 12 gün sürerken elektronik sınavda puanınız sınav bittikten hemen sonra belli oluyor. Tabi ki bu da çok avantajlı bir durum.

Ehliyet sınavlarında alan bazlı değerlendirme var mı?

Ehliyet sınavında üstte belirttiğimiz gibi İlk yardım, Trafik, Trafik adabı ve Motor sorularından oluştuğundan bahsetmiştik. Bir çok sitede her bir alandan 70 puan alma gibi bir zorunluluktan bahsedilmiş. Böyle bir zorunluluğun olmadığının altını özellikle çizmek istiyoruz. Sınava girdiğinizde hangi alandan kaç soru yaparsanız yapın toplam verdiğiniz cevaba bakılır. Siz sınavda 35 doğru cevap verin yetiyor. Hangi alandan ne yaparsanız yapın hiç bir ehemmiyeti bulunmuyor.


Bir önceki yazımız olan Stajyer Ehliyeti Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.