45 Günde Elektronik Sınav ile Ehliyet Alabilirsiniz.

Elektronik ehliyet sınavı için randevu alınmaktadır. Merkezi sınav gibi aylarca beklemeye gerek yoktur. Eğer kursiyer sınavdan başarısız olursa yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra e-sınava girebilmek için randevu alabiliyor.
DETAYLI BİLGİ

Tüm Ehliyet Sınıfları

ehliyette yeni dönem

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle tüm ehliyet sınıfları değişti.2015 yılında 8 olan ehliyet sınıfları sayısı 18’e yükseltildi.2017 yılında ehliyet sınıfları nda herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

Yeni ehliyet sınıflarında dikkat çeken en büyük yeniliklerin başında ek yükler için düzenleme geliyor diyebiliriz.Belli sınıflar çerçevesinde takılacak römorklara göre ehliyet sınıf değişkenlik gösterebiliyor.Bu kadar fazla ehliyet sınıfının olmasının temelini bu madde oluşturuyor.

Bazı ehliyet sınıflarında yaş sınırı değiştirilmiş olup bazı ehliyet sınıflarında ise deneyim şartı aranmaktadır.

Daha önceki sınıflarda b sınıfı minibüs kullanabiliyordu ancak şu an yeni kurallar sebebiyle ilk defa ehliyet alıcak bireylerde deneyim şartı aranıyor.

Moped sürücüleri için yaş sınırı 16 olarak düzenlenmiş olup,motosiklet grubu A1 ve A2 iken şu an M ,A1 ,A2 ve A3 olarak sınıflandırılmıştır.

H sınıfı ehliyetler kaldırılmış olup artık sürücünün engel durumu ehliyetinde belirtilecektir.

Otomatik vites ehliyeti getirildi,Böylece ilk defa ehliyet başvurusu yapıcak sürücü adayı otomatik vites ehliyeti’ne başvurabilecek.

Konuya kısaca özet geçtikten sonra aşağıdaki tablodan istediğiniz tüm cevaplara ulaşabilirsiniz.

Zirve Sürücü Kursu tüm kursiyerlere başarılar diler.

Bu bölüm soru-cevap şeklinde oluşturulmuştur.Sorunun üstüne tıkladığınız zaman cevabı açılacaktır.Cevabını bulamadığınız sorular için info [@] pendikehliyet.com adresine mail gönderebilirsiniz.

M Sınıfı Ehliyet

M sınıfı sürücü belgesi nedir?
MOPED yani motorlu bisiklet kullanacak bireylere verilecektir. 2, 3 ve 4 tekerlikli olabilir.
M sınıfının yaş sınırı kaçtır ?
Yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir.
M Sınıfı Hangi Araçları Kullanabiliyor ?
Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki tekerlekli motorlu bisiklet şeklinde ifade edilmektedir.

A1 Sınıfı Ehliyet

A1 sınıfı sürücü belgesi nedir?
2 tekerlekli için silindir hacmi 125 santimetre küpü geçmeyen , güç olarak 11 kv sınır değerini aşmayan. 3 tekerlekli için 16 kv sınır değerini aşmayan araçları kullanabilmeniz için gerekli olan sürücü belgesi sınıfıdır.
A1 sınıfının yaş sınırı kaçtır ?
Yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir.
A1 sürücü belgesine sahip olanlar M sınıfına giren araçları da kullanabilir mi ?
Evet kullanabilir.

A2 Sınıfı Ehliyet

A2 sınıfı sürücü belgesi nedir?
2 tekerlikli motosikletler için:Güç sınırı 35 kv(kilovat) olan.Kv/kg oranı 0,2 değerini geçmeyen sepetli veya sepetsiz olan araçları ,3 Tekerlikli motosikletler için:Güç sınırı 15 kv olan araç tiplerini kullanabilmek için gerekli olan sürücü belgesi sınıfıdır. sınıfıdır
A2 sınıfının yaş sınırı kaçtır ?
Yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir.
A2 sınıfı sürücü belgesi olanlar M ve A1 sınıfını kapsayan araçları da kullanabilir mi ?
Evet kullanabilir.

A Sınıfı Ehliyet

A sınıfı sürücü belgesi nedir?
Güç sınırı 35 kv(kilovat) üstü olan motosikletleri kullanacaklara verilir. Güç, ağırlık oranı 0,2'yi geçen motosikletler A sınıfına girer. Sepetli veya sepetsiz olabilir. 3 tekerlikli olup gücü 35 kv(kilovat) aşan motosiklet türleri için de geçerlidir.
A sınıfının yaş sınırı kaçtır ?
A sınıfında iki tekerlekli için yaş sınırı 20 olup 3 tekerlekli için 21'dir.A sınıfı belge alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı deneyimlerinin olması gerekmektedir. Fakat 24 yaşını doldurmuş bir kişi koşulsuz olarak bu ehliyet sınıfı için başvuruda bulunabilir.
A Ehliyet sınıfı hangi araçları kullanabilir ?
M, A1 ve A2 sınıfı araçları kullanabildikleri için her türlü motosiklet ve MOPED’leri kullanabilir. En avantajlı ehliyet sınıfı budur.
Motosiklet ve Moped'lerin Silindir hacmi, Güç, Ağırlık ve Gücün ağırlığına oranına bakmak istiyorsanız ilgilendiğiniz aracın ürün sayfasında bu değerleri görebilirsiniz. Silindir hacmi cc olarak verilmektedir. Güç değeri kv olarak verilen bir değerdir. Ağırlık kg olarak verilmektedir. Bazı firmalar gücün ağırlığa oranını vermemektedir. Bu durumda Mevcut gücü/ağırlığa bölerseniz sonuç çıkar. Bunun yanında motorların ruhsatlarında bu değerler kalem kalem yazmaktadır. Buradan yola çıkarak da hangi motorun hangi sınıfa girdiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz.

B1 Sınıfı Ehliyet

B1 sınıfı sürücü belgesi nedir?
Normal B grubuyla karıştırılmamalıdır. Motor gücü 15 kv’yi geçmeyen ve ağırlığı 400 kg’dan fazla olmayan dört tekerlikli motosikletleri kullanacaklara verilir. Yük taşımacılığında kullanılması durumunda net ağırlığı 550 kg’ı aşmayan dört tekerlikli motosikletleri kapsar. Elektrik ile çalışanlarda kg hesabında bataryalar dahil edilmez.
B1 sınıfının yaş sınırı kaçtır ?
B1 sınıfının yaş sınırı 16'dır.
B1 sınıfı hangi araçları kullanabilir.
Sadece M sınıfı sürücü belgesiyle kullanılabilecek araçları kullanabilir.

B Sınıfı Ehliyet

B sınıfı sürücü belgesi nedir?
Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. 2016 Yılı itibariyle B sınıfına başvuru yapanlar ne yazık ki artık minibüs kullanamayacak. Minibüs için önce B grubu ehliyet alıp sonra D1 sınıfı için başvuru da bulunmaları gerekecek. Alt kısımda D1 sınıfı ehliyet ile ilgili bilgi verilmiştir.
B sınıfının yaş sınırı kaçtır ?
Yaş sınırı 18’dir.
B sınıfı hangi araçları kullanabilir ?
M, B1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler. Motor bisiklet, 4 tekerlik motosiklet ve traktör kullanabilirler. Azami yüklü ağırlığı 4.250 kg olan birleşik araçları kullanabilirler.
Ehliyetini 2016 yılından önce alan sürücüler otomatik veya manuel araç kullanabiliyor. Fakat 2016 yılı itibariyle sürücü adayları istemeleri halinde otomatik vitesli araç kullanabilmek için sürücü kursuna başvuru yapabilir. Otomatik vites için ayrı bir sınıf yoktur.Sınava otamatik vitesli araçla girer ve başarılı olursa ehliyet belgesinde otomatik vitesli araç kullanabilir yazacaktır. Belirtmekte fayda var bu şekilde ehliyet belgesi alan kişiler manuel araç kullanamazlar.

BE Sınıfı Ehliyet

BE sınıf sürücü belgesi nedir?
B sınıfı sürücü belge ile kullanılan araçlarda römorklu yük taşımacılığı yapanlara verilir. Römork veya yarı römorkun yüklü ağırlığının 3.500 kg’ı geçmemesi esastır.
BE sınıfı ehliyet için yaş sınırı nedir ?
Yaş sınırı 18 olarak belirlemiştir.
BE sınıfı hangi araçları kullanabilir ?
M, B1, B ve F sınıfı araçları kullanabilirler.
BE sınıfı için kimler başvurabilir
B grubu ehliyeti olmayan BE grubuna başvuramaz. B ve BE grubunun yaş sınırı aynı. Bu durumda B aldıktan hemen sonra BE alınabilir. Çünkü yönetmelikte belli bir zaman “deneyim gerekiyor” şartı koşulmamıştır.

C1 Sınıfı Ehliyet

C1 sınıf sürücü belgesi nedir?
3500’dan, 7500 Kg’a kadar olan çekici ve kamyon kullanacakların alacağı sürücü belgesi çeşididir.
C1 sınıfı ehliyet için yaş sınırı nedir ?
Yaş sınır 18 olarak belirlenmiştir.
C1 sınıfı hangi araçları kullanabilir ?
M, B1, B ve F sınıfı araçları kullanabilirler.
Başvurmak için B sınıfı ehliyet şart mıdır ?
Deneyim şartı olarak en az B grubu ehliyet olması gerekmektedir.

C1E Sınıfı Ehliyet

C1E sınıf sürücü belgesi nedir?
C1E sınıfı sürücü belgesi C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilir.
C1E sınıfı ehliyet için yaş sınırı nedir?
Yaş sınır 18 olarak belirlenmiştir.
C1E için C1 sınıfı ehliyet gereklimidir ?
Deneyim şartı olarak en az C1 grubu ehliyet olması gerekmektedir.
C1E sınıfı hangi araçları kullanabilir ?
M, B1, B, BE, C1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler.

C Sınıfı Ehliyet

C sınıf sürücü belgesi nedir?
Kamyon ve çekiciler için geçerlidir.
C sınıfı için yaş sınırı kaçtır ?
Yaş sınır 21 olarak belirlenmiştir.
En az B Grubu ehliyet olması gereklimidir ?
Evet , Deneyim şartı olarak en az B grubu ehliyet olması gerekmektedir.
C sınıfı hangi araçları kullanabilir ?
M, B1, B, C1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler.

CE Sınıfı Ehliyet

CE sınıf sürücü belgesi nedir?
CE sınıfı sürücü belgesi C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir. YENİ TIR EHLİYETİDİR.
CE sınıfı için yaş sınırı kaçtır ?
Yaş sınır 21 olarak belirlenmiştir.
Deneyim şartı aranıyormu ?
Deneyim şartı olarak en az C grubu ehliyet olması gerekmektedir.
Ce sınıfı hangi araçları kullanabilir ?
M, B1, B, BE, C, C1, C1E ve F sınıfı araçları kullanabilirler. CE kendi sınıfı içinde en kapsamlı Ehliyet sınıfıdır.

D1 Sınıfı Ehliyet

D1 sınıf sürücü belgesi nedir?
Minibüs kullanacakların alması gereken ehliyet sınıfıdır.Araçların 16+1 kişi yolcu sınırı vardır.
D1 Sınıfı için yaş sınırı kaçtır ?
Yaş sınırı 21’dir
Deneyim şartı varmıdır ?
Evet , en az B grubu ehliyet olması gerekmektedir.
D1 sınıfı hangi araçları kullanabilir ?
M, B, B1 ve F sınıfı dahilindeki araçları kullanabilirler.

D1E Sınıfı Ehliyet

D1E sınıf sürücü belgesi nedir?
Araçların 16+1 kişi yolcu sınırı vardır. D1’den farkı, minibüslerin 750 KG’ı geçen römorkları varsa bu ehliyet sınıfını almak gerekir.
D1E sınıfı yaş sınır ve kullanabilceği araçlar nedir ?
Yaş sınırı 21’dir ve en az D1 grubu ehliyet olması gerekmektedir.M, B, B1,BE D1 ve F sınıfı dahilindeki araçları kullanabilirler.

D Sınıfı Ehliyet

D sınıf sürücü belgesi nedir?
Otobüs kullanabilmek için gerekli olan ehliyet sınıfıdır. Yaş sınırı 24’dür ve en az B grubu ehliyet olması gerekmektedir. M, B, B1, D1 ve F sınıfı dahilindeki araçları kullanabilirler.

DE Sınıfı Ehliyet

DE sınıf sürücü belgesi nedir? DE için yaş sınırı kaçtır?
D sınıfından farkı, otobüslerin 750 KG’ı geçen römorkları varsa bu ehliyet sınıfını almak gerekir. Yaş sınırı 24’dür ve en az D grubu ehliyet olması gerekmektedir.M, B, B1,BE, D, D1, D1E ve F sınıfı dahilindeki araçları kullanabilirler

F Sınıfı Ehliyet

F sınıf sürücü belgesi nedir? F için yaş sınırı kaçtır? F sınıfı belgeye sahip sürücüler hangi araçları kullanabilir?
Traktör kullanacaklara verilir. Eğer normal araçta kullanacaksanız B grubu ehliyet almanızı tavsiye ederiz. Çünkü B sınıfı ehliyet ile de trakttör kullanabilirsiniz. M sınıfı motor bisikletleri de kullanabilir. Yaş sınırı 18’dir.

G Sınıfı Ehliyet

G sınıf sürücü belgesi nedir? G için yaş sınırı kaçtır? G sınıfı belgeye sahip sürücüler hangi araçları kullanabilir?
İş makinesi kullanacaklara verilir. Yaş sınırı 18’dir. M sınıfı motor bisikletleri de kullanabilir.

Ehliyet sınıfları yazımızı incelediniz. 2017 Ehliyet Sınav Takvimi  yazımıza göz atmak istermisiniz ?