45 Günde Elektronik Sınav ile Ehliyet Alabilirsiniz.

Elektronik ehliyet sınavı için randevu alınmaktadır. Merkezi sınav gibi aylarca beklemeye gerek yoktur. Eğer kursiyer sınavdan başarısız olursa yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra e-sınava girebilmek için randevu alabiliyor.
DETAYLI BİLGİ

Elektronik Ehliyet Sınavı Nedir ? e-Sınav hakkında bütün detaylar

elektronik ehliyet sınavı

Elektronik Ehliyet Sınavı anlamına gelen e-Sınav artık pilot olarak bir çok ilde uygulanmaktadır.Elektronik sınav il genelinde değil bazı merkezlerde gerçekleştirilmektedir.Önümüzdeki süreçte daha fazla ilde uygulanacaktır.

Elektronik Ehliyet Sınavı ‘na nasıl başvurulur ve nasıl yapılır ?

Elektronik ehliyet sınavı için randevu alınmaktadır.  Merkezi sınav gibi aylarca beklemeye gerek yoktur. Eğer kursiyer sınavdan başarısız olursa yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra e-sınava girebilmek için randevu alabiliyor. Bir kursiyer en son katıldığı sınavdan sonra 1 ay içinde elektronik sınava girmezse 1 hakkı yanmış oluyor. O yüzden en son girdiğiniz e-sınav tarihinde itibaren geciktirmeden elektronik sınava girmeniz gerekiyor.

E-sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

Sınavı tamamlar tamamlamaz aynı saat içinde sonuçlarınızı alabiliyorsunuz. Merkezi sınavlarda sonuçlar 10 gün sonra açıklanmaktadır. Aday sınavdan kalınca bir sonraki sınav tarihini beklemek zorunda kalıyordu. Bu aylar sürebiliyor. E-sınav ile en yakın zamana randevu alarak başvuru yapabiliyorsunuz. Bu da zamandan tasarruf etmeniz açısından çok değerli.

E- Ehliyet sınavı maliyeti nedir?

E-ehliyet sınavı için ödenecek ücretlerde herhangi bir fiyat artışı söz konusu değildir. Pilot olarak uygulanan elektronik sınavların tek farkı uygulanış şeklidir.  Elektronik sınav giriş ücreti 60 TL’dir. E-sınav ücretlerini banka yoluyla ödeyebilirsiniz.(Ziraat, Halk ve Vakıf bank)

Elektronik sınav başvurusu yapabilmek için başlıca koşul nedir?

Elektronik sınava başvuru yapabilmeniz için sürücü kursunun vereceği teorik eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Eğitimi tamamladıktan sonra belirli merkezlerde sınava girebilirsiniz.

Elektronik sınava kaç giriş hakkı tanınır ?

Elektronik sınava giriş hakkı 4(dört)’tür. E-sınava başvuru yapan bir aday teorik sınava başvuru yapamaz. Yapabilmesi için 4 hakkı sonunda başarısız kabul edilmesi gerekir. Fakat teorik sınava giren bir aday e-sınava geçiş yapabilir.

Elektronik sınav için randevu tarihimi değiştirebilir miyim?

2016 E-sınav kılavuzuna: göre “Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan kursiyer, e-sınav tarihinden en az 3 (üç) günönce randevusunu değiştirebilir.”

Elektronik sınavda hangi alanlardan soru soruluyor ve sınav kaç dakika sürmektedir?

Elektronik sınavda 12 İlk yardım, 23 Trafik, 9 Motor ve 6 Trafik adabı sorusu sorulmaktadır. Sınav toplam 50 sorudan oluşuyor. Sınav süresi 45 dakika sürmektedir. Normal teorik sınavlarda sınav süresi 60 dakikadır. Fakat e-sınav’da sınav süresi 45 dakikadır.

Elektronik sınavdan başarılı olduktan sonra Direksiyon sınavı ne zaman olur?

Direksiyon sınavlarının planlaması yapılırken birçok unsur göz önüne alındığı için herhangi bir tarih belirtmek hatalı olur. Fakat en az 2 hafta sonra veya daha geç bir tarihte olabilir.

E-sınav için giriş belgesi var mı?

Evet var. Sınava girebilmeniz için giriş belgenizi kursunuzdan almayı unutmayınız. Sınava girerken yanınıza elektronik cihaz almayınız. Kimlik belgeniz mutlaka yanınızda olsun. Sınavdan en az yarım saat önce gireceğiniz binada hazır bulunmanız gerekir. E-sınav kılavuzuna göre sınava geç kalırsanız ve o sırada sizden önce çıkan bir aday olursa sınava alınmayacağınız belirtilmektedir. Fakat geç kaldığınız halde sınavdan kimse çıkmamış ise sınava alınacağınız belirtilmektedir. İşinizi sağlama alıp erkenden sınava yerine gidiniz.

Elektronik ehliyet sınavı için başarı sınırı nedir?

E-sınav’da 50 soru sorulacak ve her soru 4 şıktan oluşacaktır. Sınavdan başarılı olabilmek için en az 70 puan almak gerekiyor.

Elektronik ehliyet sınavı hangi illerde uygulanıyor?

Elektronik ehliyet sınavı pilot olarak aşağıdaki illerde uygulanmaktadır.

– Adana

– Ankara

– Antalya

– Bursa

– Diyarbakır

– Eskişehir

– Mersin

İstanbul (Anadolu ve Avrupa yakası)

– İzmir

– Kayseri

– Kocaeli

– Konya

– Malatya

– Manisa

– Kahramanmaraş

– Mardin

– Samsun

– Sivas

Yukarıdaki sınav merkezleri zamanla genişletilmektedir.

Elektronik ehliyet sınavı ‘na nasıl hazırlanabilirim?

Elektronik sınava hazırlanmak için kursun eğitimlerine katılmanızı tavsiye ediyoruz.

Elektronik ehliyet sınavı hakkında aradığınız cevabı bu sayfada bulamadıysanız bize 0216 491 08 88 numaralı iletişim hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Elektronik ehliyet sınavı yazımızı incelediniz. Önemli olarak gördüğümüz bir diğer yazımız olan ;

2017 Ehliyet Sınav Takvimi sayfamıza bu linkten ulaşabilirsiniz.