45 Günde Elektronik Sınav ile Ehliyet Alabilirsiniz.

Elektronik ehliyet sınavı için randevu alınmaktadır. Merkezi sınav gibi aylarca beklemeye gerek yoktur. Eğer kursiyer sınavdan başarısız olursa yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra e-sınava girebilmek için randevu alabiliyor.
DETAYLI BİLGİ

Fren diye gaza mı bastın?

Geçen ay, karşıya geçmeye çalışan üniversiteli Büşra’yı ezen Zeynep Nur Koşan hâkim karşısına çıktı. Koşan’ın “Bana yeşil yanıyordu” demesi üzerine hâkim “Renk körü değilsin” cevabını verdi.

SUADİYE Sahil Yolu’nda, kırmızı ışıkta geçerek üniversite öğrencisi Feride Büşra Taşlı’nın (20) ölümüne neden olan psikolog Zeynep Nur Koşan’ın (25) davası ‘sanığın olası kastla hareket etme ihtimalinin bulunduğu’ gerekçesiyle görevsizlik kararı verilerek Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İfade sırasında sürekli ağlayan Koşan’a tepki gösteren 18’inci Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi Remzi Özdemir “Ağlayarak ifade vermenin bana hiçbir etkisi olmaz. Antidepresan alıp gelseydin. Psikologsun, reçeteyi ben mi yazayım sana” dedi.

‘BANA YEŞİL YANIYORDU’
Koşan, “Olay sırasında Kadıköy’den Maltepe’ye doğru seyir halindeydim. Hızım tahminen 60-70 km civarındaydı. Suadiye ışıklara geldiğimde kara tarafından deniz yönüne doğru bir şahsın karşıdan karşıya koşarak geçtiğini gördüm. Bana yeşil yanıyordu. Çarpmamak için ani fren yaptım ve direksiyonu sola kırdım. Ama buna rağmen koşan şahsa çarptım” dedi.

‘RENK KÖRÜ DE DEĞİLSİN’
Hâkimin, “Yaya geçidine giren yayayı gördün. Solda araçlar mı duramıyordu, sola kırmana rağmen kurtaramadın” sorusuna “Hayır araç yoktu” yanıtını veren sanık Koşan’a hâkim “Biz görüntüleri izledik. Renk körü de değilsin. Kırmızı ışıkta geçiyorsun. Fren izin yok. Fren yerine gaza mı bastın yoksa” diye sordu. Sanık gaza basmadığını belirterek “Çarptıktan sonra durdum. Arkadaşımla hemen ambulans ve polis çağırdık” dedi.

KIRMIZIDA EZİP GEÇTİ
DURUŞMANIN ardından Büşra Taşlı’nın yakınları adliye önünde açıklama yaptı. Baba Erol Taşlı “Adalet istediğimiz gibi tecelli etti. Ağır cezaya taşındı dosya. Kızımın kanı yerde kalmayacak. Başka Büşralar ölmesin” dedi. Avukat Efkan Bolaç da “Mahkeme sanığın Büşra’yı görmesine rağmen kırmızıda geçmesini olası kast olarak değerlendirdi” dedi.

feride

SINAV SEVİNCİ YARIDA KALDI
FERİDE Büşra Taşlı, Bilkent Üniversitesi’nde hazırlık sınavını geçtiği haberini alınca arkadaşlarıyla 14 Ocak akşamı kutlama yapmıştı. Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne başlayacak olmanın sevincini yaşayan Büşra, yemeğin ardından sahil yoluna çıktı. Işık yayalara yeşil yanınca karşıya geçmek istedi. Bu esnada kırmızı ışıkta geçen Zeynep Nur Koşan, aracıyla genç kızı ezdi.


Bir önceki yazımız olan GBT nedir? GBT sorgulamasında hangi bilgiler çıkar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.