45 Günde Elektronik Sınav ile Ehliyet Alabilirsiniz.

Elektronik ehliyet sınavı için randevu alınmaktadır. Merkezi sınav gibi aylarca beklemeye gerek yoktur. Eğer kursiyer sınavdan başarısız olursa yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra e-sınava girebilmek için randevu alabiliyor.
DETAYLI BİLGİ

SRC belgeleri hakkında güncel bilgiler | SRC-1 ,SRC-2 ,SRC-3 ve SRC-4

SRC Belgeleri Hakkında ;

SRC 1 , SRC 2 , SRC 3 , SRC 4, MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ

Src ehliyeti olan bireylerin ticari araçları kullanabilmesi için gerekli olan belgedir.Belge sahibi olduktan sonra tüm ticari araçları kullanabilir ve herhangi bir cezai işleme tabi tutulmazsınız.

Belgeleri alabilmek için muafiyetli ya da kurslu olma durumunuza bakılır ve başvurunuz sırasında buna göre işlemleriniz gerçekleştirilir.23 şubat 2003 öncesinde ehliyet sahibi olduysanız denizcilik ve haberleşme bakanlığı tarafından yapılan sınava veya herhangi bir kursa girmeye gerek kalmadan belge alabilirsiniz,fakat 23 şubat 2003 tarihi sonrasında ehliyet aldıysanız ulaştırma bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurs merkezlerine başvurunuzu yapıp,yeterli eğitimi aldıktan sonra gerekli şartları karşılayan kişiler bakanlık tarafında yapılan sınava tabi tutulur.Bu sınavda 100 üzerinden 60 puan kişiler belge almaya hak kazanır.

SRC-1 Belgesi Nedir?

Src 1 belgesi Uluslar Arası Yolcu taşımacılığı yapan kişilerin alması gereken belgedir. Src-1 Uluslar arası yolcu taşımacılığı belgesini alabilmek için en az İlkokul mezunu olup 26 yaşından gün almak gereklidir.B sınıfı, C sınıfı, E sınıfı, D sınıfı ehliyetlerden birine sahip olmak yeterlidir

SRC-2 Belgesi Nedir?

Src 2 belgesi Yurtiçi Yolcu taşımacılığı yapan kişilerin alması gereken belgedir. Src-2 belgesini alabilmek için en az İlkokul mezunu olup 26 yaşından gün almak gereklidir. Src-1 Mesleki Yeterlilik Belgesini alan kişiler src-2 belgesini almış sayılırlar  B , C , E , D ehliyetlerden birine sahip olmak yeterlidir

SRC-3 Belgesi Nedir?

Src 3 belgesi Uluslar Arası Eşya ve Kargo taşımacılığı yapan kişilerin alması gereken belgedir.Src-1 Uluslar arası taşımacılığı belgesini alabilmek için en az İlkokul mezunu olup 19 yaşından gün almak gereklidir. B,C,E,D sınıfı ehliyetlerden birine sahip olmak yeterlidir.

SRC-4 Belgesi Nedir?

Src-4 belgesi Yurtiçi Eşya ve Kargo taşıma cılığı yapan kişilerin alması gereken belge dir. Belgeyi alabilmek için en az İlkokul mezunu olup 19 yaşından gün almak gereklidir. Src-3 Mesleki Yeterlilik Belgesini alan kişiler src 4 belgesini almış sayılırlar.B ,C, E,D sınıfı ehliyetlerden birine sahip olmak yeter.

SRC Belgesi Başvuru Şartları

1) Belge alabilmeniz için başvuru esnasında muafiyetli veya kurslu olma durumunuza göre işlem yapılır.
2) Bakanlığın belirlediği kriterlere göre 25 şubat 2003 den önce ehliyet sahibi olanlar sınava ve kursa girmeden [SRC] belgesi alabilirken bu tarihten sonra ehliyet alanlar ise kurs hizmeti yolu ile eğitim aldıktan sonra, ardından yapılacak sınavda başarı elde etmeleri halinde belgelerini alabilirler.
3) 25 şubat 2003 den önce ehliyet sınıfı B olanlar SRC 2 ve SRC 4, C-D sınıfı ehliyeti olanlar SRC[2],SRC[3],SRC[4] belgelerine başvuru yapabilirler. Bu tarihten önce ehliyet sınıfı E olanlar ise SRC-1, SRC-2, SRC-3, SRC-4 belgelerinden istediğini alabilirler.
4) 25 şubat 2003 den önce B sınıfı ehliyet sahibi olanlardan ise yine bu tarihe kadar en az 90 günlük sigorta veya bağ-kur primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. 65 yaşından gün almış olanlar belge başvurusu yapamazlar.
5) Yukarıda bahsettiğimiz şartları sağlayamayan arkadaşlar kursa gitmek zorundadır. Toplamda 30 saatlik bir ders programına katılan kursiyerlerin bakanlığın belirlediği sınav takvimine göre yapılacak sınavda %60 başarı sağlamaları gerekmektedir. Sınav toplamda 50 soru üzerinden yapılmakta olup 30 soruya doğru cevap zorundasınız.

Sınavsız Belge alabilmek için gerekli şartlar?
25.02.2003 tarihinden önce B – C – E – D sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler aşağıdaki detaylı şartlar dahilinde [SRC] belgelerini sınavsız alma hakkına sahip kişilerdir.

Belgeler hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız kursumuzu ziyaret edebilir veya iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

İletişim : 0216 491 08 88

Mobil : 0533 317 81 56

Mail : info [@] pendikehliyet.com

 


Bir önceki yazımız olan 2017 ehliyet sınav tarihleri açıklanmıştır. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.